Wydrylowani do czysta przez Sartra

„Bez wyjścia”  w wykonaniu Teatru Dramatycznego to nowa twarz Sartra w której warto się przejrzeć. Czysto jak w zwierciadle. Doświadczenie tylko dla odważnych!

Najnowszy spektakl  Barbary Sass dostarcza mocnych wrażeń. Wsiąka w skórę bardziej niż krew z niejednego sensacyjnego filmu.  Obietnice piekła  daje już sam tekst Sartra „Bez wyjścia”, ale podejście twórczyni sztuki jest nowatorskie.  Minimalizm i maksymalizacja przeżycia , ogromna przestrzeń dla popisu aktorskiego, zasługują na uznanie.

Na scenie znajdują się tylko trzy wytarte pufy nad którymi przyświecają stare jarzeniówki. Pokój hotelowy z ograniczonymi standardami zaskakuje zarówno widza, jak i przybywających do niego gości. Nie ma nic na co warto by zawiesić oko. Pojawienie się w tej przestrzeni aktora wzbudzi szczególne emocje. To co będzie dziać się w pokoju w którym zamieszkają tylko trzy osoby i okazjonalnie szczególny lokaj jest aktorstwem najwyższych standardów.

Mimo, że scenografia jest bardzo oszczędna, Paweł Dobrzycki zadbał, by zapadła nam w pamięć, a drzwi do piekielnego pokoju i dzwonek śniły nam się po nocach. Przez minimalistyczne i surowe podejście do sceny staje się ona przestrzenią wyjątkową, na której świetnie dobrane przez Dobrzyckiego stroje grają własnym życiem.

W świat wysublimowanej psychonalizy zabierają nas czterej aktorzy:  ekscentryczny lokaj – Michał Podsiadło; rozpustny i zagubiony Garcin – Piotr Grabowski;  szalona Inez – Agnieszka Wosińska oraz rozkapryszona Stella – Agnieszka  Warchulska. Aktorzy tworzą pełne napięcia interakcje od których z trudem odrywa się wzrok. Na szczególne wyróżnienie zasługuje postać niemalże demonicznej Inez, której autentyczność wciąga widza w zupełnie nowy refleksyjny świat. Aktorzy drylują wnętrze widza do czysta niewiarygodną trafnością w doborze środków odgrywania postaci. Mordercy są szczególnie ludzcy, tacy bliscy. Potępieni nie zostawiają nam żadnej rysy na lustrze. Można przejrzeć się w ich twarzach i zobaczyć własne słabości. Spektakl tylko dla dorosłych!

Polecam bez dwóch zdań!

 

Jeden Komentarz Dodaj własny

  1. Byłam na tym spektaklu i polecam z całym przekonaniem. Potwierdzam, ze minimalizm w tym spektaklu jest zaplanowany z wielkim wyczuciem i uzupełniony o brawurowe wykonanie aktorskie. Dziękuję, ze powstał ten portal, dzięki niemu dowiem sie z pewnością czegoś więcej na temet spektakli, na które jeszcze chciałabym pójść

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s